Dekriminalizácia marihuany na Slovensku

Autor: Matej Sudor | 7.4.2012 o 12:26 | (upravené 3.11.2012 o 15:17) Karma článku: 7,98 | Prečítané:  1316x

Viem, že tento blog nie je zďaleka prvým príspevkom k tejto téme. Dokonca už aj náš opäťzvolený a v súčasnosti stále prekvapivejší premiér Fico napísal článok o marihuane. Obsahovo je síce na spôsob ani ryba ani rak (nehovorí jasne o dekriminalizácií), ale snáď bude významným krokom vpred. Vieme pán premiér, že musíte byť veľmi opatrný v téme marihuany, pretože Vaši voliči Vám za tento blog asi tlieskať nebudú, ale za odvahu vysloviť Váš názor na vec máte bod k dobru. My budeme sledovať ako premeníte slová na skutky a či sa opäť téma dekriminalizácie marihuany potichu nezametie pod parlamentý koberec.

Prejdime ale k podstate veci, teda prečo by sa mala marihuana dekriminalizovať. Pre všetkých odporcov alebo neznalých témy treba pripomenúť, že sa jedná len o držanie malého množstva a to pre vlastnú potrebu, tak ako to je v Českej republike. To zn. dílerstvo by naďalej zostalo trestným činom.

Aktuálna legislatívna úprava: § 171 ods. 1 Trestného zákona ustanovuje:

"Kto neoprávnene prechováva pre vlastnú potrebu omamnú látku, psychotropnú látku, jed alebo prekurzor, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky."

Teoreticky to znamená, že ak Vám nájdu čo i len odrobinku marihuany vo vrecku, môžu Vás zavrieť do väzenia až na 3 roky. Je to síce ten najhorší možný scenár, ale čo ak budete mať tú smolu, že práve Vy natrafíte na prokurátora a sudcu, ktorí nebudú mať ani štipku pochopenia pre Vašu mladícku nerozvážnosť? Pravdepodobnejšie síce je, že skončíte s podmienkou a zápisom v trestnom registri, ale to tiež nie je výhra. So zápisom v trestnom registri sa napríklad už nikdy nebudete môcť uchádzať o niektoré povolania. A toto sa netýka len nejakých mladých feťákov zo zlých rodín, ale aj Vás milí rodičia, ktorých inak slušné a inteligenté deti študujú na stredných či vysokých školách a marihuanu už určite vyskúšali. Nerobte si ilúzie. Toto by sa kľudne mohlo stať práve Vášmu synovi, či dcére a namiesto vysokej školy, či sľubnej kariéry, bude mať pár slov v trestnom registri alebo ešte horšie...

Ďalším dôvodom, prečo držanie malého množstva marihuany pre vlastnú potrebu by nemalo byť trestným činom je, že tu v podstate neexistuje obeť tr. činu. Tým, že niekto fajčí trávu (a to sa vzťahuje na užívanie všetkých drog), nikomu predsa neubližuje. Neexistuje žiadna ujma. Ale to už je skôr otázka na teoretikov trestného práva, či sa vôbec jedná o trestný čin. Taktiež jednou z funkcií trestného práva je funkcia prevencie, t.j. predchádzať trestným činom. Štatistiky jasne dokazujú, že aj napriek tomu, že ide o trestný čin, neodrádza to ľudí od užívania marihuany. Práve naopak, stále viac mladých ľudí má skúsenosť s marihuanou, prieskumy ukazujú, že až 50%. Patrí skutočne polovica mladých ľudí do kriminálu? Je evidentné, že zákazy nič neriešia. Kedy to už pochopia aj naši zákonodarcovia?

Napokon je veľkým pokrytectvom, že marihuana je kriminalizovaná a alkohol, ktorý v našich zemepisných šírkach už narobil veľa zloby, je legálny. Nechcem sa púšťať do nezmyselnej debaty, čo je horšie, či alkohol či marihuana. Pravda je tá, že ani jedno ani druhé z vás neurobí krajšieho, múdrejšieho a lepšieho človeka a ak to budete s obidvomi preháňať, efekt bude skôr opačný. Je potrebné otvorene poukazovať na negatíva užívania marihuany ako aj iných drog, preniesť túto problematiku do odborných lekárskych kruhov, ale určite netreba ľudí zatvárať do väzenia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?